Przemyski Chór Kameralny

  • Przemyski Chór Kameralny

Przemyski Chór Kameralny
koncertuje w kraju i za granicą propagując muzykę wokalną i wokalno-instrumentalną, bierze udział w imprezach okolicznościowych oraz prowadzi działalność edukacyjną w Przemyślu i regionie.  Zespół posiada  w repertuarze kompozycje w kilku językach, pochodzące z różnych epok, zarówno sakralne jak i świeckie. Współpracuje z uznanymi artystami polskimi i zagranicznymi.
 
Historia i działalność
W ponad 150-letniej historii działalności Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu zawsze na pierwszy plan wysuwała się działalność chóralna, zrzeszająca miłośników i amatorów sztuki wokalnej. W okresie międzywojennym chór Towarzystwa Muzycznego liczył blisko 250 osób, jednak rozpoczęcie II wojny światowej spowodowało przerwanie tej aktywności na długie lata. Pierwsza reaktywacja zespołu nastąpiła w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, jednak z powodu braku środków i błędnych decyzji władz administracyjnych lokal wynajmowany przez Towarzystwo Muzyczne popadł w ruinę, a chór po raz kolejny zawiesił działalność.

Proces reaktywowania chóru pod nową nazwą Przemyski Chór Kameralny został zapoczątkowany jesienią 2006 roku. Inspiratorami byli m. in. Bernadetta i Andrzej Bednarscy, Anna Lasko i Wojciech Majchrowicz, którzy zajęli się propagowaniem tej idei wśród nauczycieli i absolwentów szkoły muzycznej. Główny inicjator działań, a zarazem dyrygent chóru i jego szef artystyczny, Andrzej Guran, poszukiwał chętnych do pracy w nowo kształtującym się zespole.

Pierwszy oficjalny skład Przemyskiego Chóru Kameralnego stanowili:
- soprany: Bernadetta Bednarska, Luiza Czaja, Gracja Kaczor, Beata Leśniak, Agnieszka Mitręga,  Anna Szłapak, Monika Szpak;
- alty: Anna Hop, Magdalena Krzywda, Anna Lasko, Joanna Majchrowicz, Agata Radochońska, Anna Szopa;
- tenory: Jerzy Lewosiuk, Wojciech Majchrowicz, Rafał Żeglecki;
- basy: Andrzej Bednarski, Bartosz Krzywda, Waldemar Leśniak, Marek Sabramowicz, Wiesław Semków.
    
Sukces związany z wykonaniem w 2007 roku utworu L. Bernsteina „Chichester Psalm” w ramach XXIII Przemyskiej Jesieni Muzycznej spowodował, że Przemyski Chór Kameralny zaistniał na muzycznej mapie nie tylko Przemyśla, ale i regionu. Ugruntowaniem tej pozycji było niewątpliwie wykonanie w ramach kolejnej Przemyskiej Jesieni Muzycznej w 2008 roku romansów hiszpańskich „Romencero Gitano” Castelnovo Tedesco z udziałem gitarzysty Leszka Suszyckiego.
Wraz z upływem czasu repertuar chóru  poszerzał się o nowe opracowania, zarówno w wykonaniu  a cappella, jak i z towarzyszeniem instrumentalnym Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 2009-2010 w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pejzaże Wokalne” (projekt na wniosek Towarzystwa Muzycznego zyskał akceptację i dofinansowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) chór z towarzyszeniem Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego przeprowadził 16 audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży szkół powiatu przemyskiego. Na przełomie 2010/2011 roku została nawiązana współpraca artystyczna z chórem The Maidstone Singers z Wielkiej Brytanii. W kwietniu 2011 r. w Archikatedrze Przemyskiej połączone chóry z udziałem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jeffreya Vaughana Martina wykonały „Stabat Mater” Karla Jenkinsa.
Szczególnie obfitujący w muzyczne wydarzenia okazał się rok 2013. Wymieniając tylko te najbardziej istotne - w marcu Przemyski Chór Kameralny został laureatem I nagrody w VII Podkarpackim Przeglądzie Chórów „Pieśni Pasyjne” w Radymnie, natomiast we wrześniu zdobył II miejsce w II Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne” w Lubaczowie. Podczas jubileuszowej XXX Jesieni Muzycznej, w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu z udziałem Przemyskiego Chóru Kameralnego odbył się koncert pod nazwą „W Starym kinie”. Przeboje z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia zostały zaśpiewane na przemian z solistami: Katarzyną Guran (sopran) i Andrzejem Lichosytem (baryton liryczny), przy akompaniamencie fortepianowym w wykonaniu Andrzeja Bednarskiego. Zwieńczeniem działalności artystycznej w 2013 roku i jednocześnie nagrodą za zajęcie I miejsca w przeglądzie chórów w Radymnie był wyjazd pod koniec listopada do Budapesztu oraz udział w Festiwalu Adwentowym.
 
Obecny skład chóru stanowią (stan z grudnia 2013 r.)

Dyrygent: Andrzej Guran

Soprany: Bernadetta Bednarska, Luiza Czaja, Małgorzata Kulik, Beata Leśniak, Elżbieta Lewkut, Izabela Sajewicz, Alicja Skrabalak, Edyta Szemlet, Elżbieta Teuchman, Renata Widyńska;  

Alty: Ewa Butrym, Joanna Majchrowicz, Ewa Majgier, Elżbieta Mańczak, Ewa Pachucy, Katarzyna Rogalska, Anna Szopa, Anna Wawro;   

Tenory: Dariusz Kulik, Jerzy Lewosiuk, Kazimierz Łysy, Wojciech Majchrowicz, Wojciech Mańczak, Krzysztof Wasilewski;  

Basy: Andrzej Bednarski, Adam Duniewicz, Andrzej Jasiński, Tomasz Kierepka, Waldemar Leśniak, Ireneusz Rybienik, Łukasz Rysz.   
 
W okresie dotychczasowej działalności skład Przemyskiego Chóru Kameralnego zasilali:

głosy żeńskie: Agata Dygut, Monika Kuźmiek, Monika Nowak, Anna Lewosiuk, Paulina Majcher, Katarzyna Nodżak-Osieczko, Krystyna Raba-Opacka, Maria Rudawska-Pętlak, Dorota Walciszewska

głosy męskie: Sławomir Wilk, Leszek Żółty, Jacek Wawro, Paweł Walciszewski
    
Gościnnie występowali wokaliści: Olga Popowicz (sopran), Katarzyna Guran (sopran), Andrzej Lichosyt (baryton) oraz instrumentaliści: Piotr Haba (instrumenty perkusyjne), Daniel Prajzner (organy), Leszek Suszycki (gitara).                                                                                                                    
 

powiązane wiadomości


strona główna