dodano: 2010-01-19 Pejzaże Wokalne - koncert edukacyjny

 

W dniach 28 i 29 stycznia odbędą  się koncerty edukacyjne dla młodzieży zatytułowane "Nad Betlejem w ciemną noc".

 

Wykonawcami koncertów będą:

Przemyski Chór Kameralny

oraz

Przemyski Kwartet Smyczkowy w składzie:

Magdalena Betleja - skrzypce I
Małgorzata Kopańska - skrzypce II
Renata Witkowska - altówka
Agnieszka Kucab-Weryk - wiolonczela

Andrzej Guran - dyrygent

Olga Popowicz - sopran

 

Koncerty opatrzone będą komentarzem słownym  pokazującym historię powstawania kolęd i pastorałek w kontekście wielowiekowej tradycji. Koncert "Nad Betlejem w ciemną noc" odbywa się w ramach projektu "Pejzaże wokalne" jako uzupełnienie edukacji muzycznej w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu przemyskiego i jarosławskiego w gminach: Radymno, Stubno, Bircza i Przemyśl.
Przedsięwzięcie to, skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, realizowane jest przez Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, finansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Udział w koncertach jest nieodpłatny.

Szczegółowych informacji na temat projektu i możliwości uczestnictwa w koncertach udziela koordynator projektu - Magdalena Betleja, tel. 0660 426 115.

Koncerty edukacyjne w ramach projektu "Pejzaże wokalne"

 

dodano: 2010-01-14 Koncert Karnawałowy

 

 

24 stycznia 2010 (niedziela), godz 18.00

Centrum Kulturalne

ul. Konarskiego 9, Przemyśl

 

 

Piotr Tarcholik - skrzypce, dyrygent

Przemyska Orkiestra Kameralna

 

Jan Miszczak - słowo

 

A. Vivaldi - Cztery pory roku

 

bilety: 15zł  - do nabycia w kasie CK

dodano: 2010-01-14 Koncert Karnawałowy
  • Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

 

 

23 stycznia 2010 (sobota), godz 16.30

Sala Lustrzana Kamienicy Attavantich

Rynek 5, Jarosław

 

Piotr Tarcholik - skrzypce, dyrygent

Przemyska Orkiestra Kameralna

 

Jan Miszczak - słowo

 

A. Vivaldi - Cztery pory roku

 

bilety (normalny 20zł, ulgowy 15zł) do nabycia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Rynek 5. Ilość miejsc ograniczona.

dodano: 2009-12-06 koncert świąteczny

Kiedy rozpytywałem znajomych o muzyczne skojarzenia z okresem Świąt Bożego Narodzenia za każdym razem padała odpowiedź: kolędy. Zaskoczenia nie było, chociaż chętnie rozszerzyłbym ten muzyczny zestaw o Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha czy jego kantaty na poszczególne świąteczne dni – na pierwszy nr 63, 91, 110, 197a, 131; na drugi nr 40, 120, 57; na trzeci nr 64, 133, 151. Nie wypada zapominać o dwóch wspaniałych bożonarodzeniowych graduałach z XII w. autorstwa Perotinusa Wielkiego pt. Viderunt omnes i Sederunt principes. A przecież istnieją także wielogłosowe opracowania kolęd w angielskich anthems Gibbonsa,  francuskich chansons Costelay’a czy niemieckich chorałach Preatoriusa?! Można jeszcze dodać wspaniałe kompozycje barokowe: wokalno-instrumentalne dzieła Buxtehudego, Scheidta i Schutza czy ewokujące świąteczny nastrój instrumentalne koncerty Corelliego i Vivaldiego. Zupełnie inny wymiar tych Świąt przywołuje Scherzo h-moll  Chopina; w prawdziwie mistyczną medytację wprowadzić nas może Vingt Regards sur l’Enfant Jesus (Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus), o którym to dziele jego autor Olivier Messiaen napisze: Kontemplacja Boga-Dzieciątka i spojrzenia, jakie się na nim kładą od niewysłowionego spojrzenia Boga Ojca do zwielokrotnionego spojrzenia Kościoła miłości, przechodząc od niesłychanego spojrzenia ducha Radości, przez jakże czułe spojrzenie Dziewicy, a następnie Aniołów, Mędrców i postaci niematerialnych względnie symbolicznych (Czasu, Wysokości, Ciszy, Gwiazdy, Krzyża).

Gdybyśmy spróbowali zestawić i porównać muzykę napisaną na Boże Narodzenie i muzykę pasyjna związaną z Wielkanocą, to bez wątpienia ta ostatnia osiąga ogromną przewagę; zarówno w ilości powstałych utworów, jak i w skali natężenia wyrazu. Wniosek z tej konstatacji nasuwa się sam: cierpienie i śmierć stanowiły dla kompozytorów znacznie mocniejszą inspirację niż nadzieja i radość. Znajduje to potwierdzenie w innych dziedzinach sztuki; ale dotyczy również naszej codzienności, bowiem chyba znacznie głębszy ślad w świadomości pozostawiają doświadczenia cierpienia, bólu i śmierci niż przeżycia radosne, miłość, narodziny. Dlaczego tak jest? Czy dlatego, że kojarzymy Wigilię i okres Bożego Narodzenia z czasem beztroskiego i radosnego dzieciństwa, wzajemną życzliwością, choinką, prezentami, pamięcią niesamowitych opowieści, tak lubianych przez dzieci, a okres Wielkanocy jest w pewnym sensie bliższy i bardziej związany ze świadomością dojrzałego człowieka, doświadczonego już przez los, głęboko przeżywającego upływ czasu i tragicznie, a równocześnie z wiarą i nadzieją, odczuwającego nieuchronność śmierci? To już pytania na inną okazję i bynajmniej nie z dziedziny szeroko rozumianych dziejów muzyki czy ogólnej historii sztuki.

Zasiadając do świątecznego stołu, wracając wspomnieniami do dzieciństwa i tamtych przeżyć, śpiewając kolędy, wsłuchując się w jedną z kantat Bacha czy któryś z barokowych koncertów instrumentalnych przywołujemy tradycję, dobrą tradycję a jednocześnie wyrażamy pragnienie i tęsknotę za tym, by ten podniosły stan wzajemnego zrozumienia i przychylności trwał teraz i przenosił się w przyszłość. Ten koncert daje nam niezwykłą możliwość wejścia w taki właśnie stan ducha.

Autor Opowieści wigilijnej, Karol Dickens, napisał: Czas jest dla człowieka drogą naprzód ku owemu wielkiemu celowi, który ustanowiony został, kiedy czas i On rozpoczynali wspólne dzieło. W czas Bożego Narodzenia – bardziej niż w jakiejkolwiek innej porze roku – powinniśmy pamiętać o każdym smutku, każdej krzywdzie lub zgryzocie, które można jeszcze naprawić lub złagodzić.

 

                                                                                                             JZ 

 

20.12.2009 (niedziela)  godz. 15.00 Jarosław,

Kościół Miłosierdzia Bożego

wstęp wolny

 

20.12.2009 (niedziela)  godz. 19.00 Przemyśl,

Centrum Kulturalne,  ul. Konarskiego 9

Bilety 15 zł, do nabycia w kasie CK

Wykonawcy:

Przemyska Orkiestra Kameralna  pod dyr. Piotra Tarcholika

Przemyski Chór Kameralny pod dyr. Andrzeja Gurana

Piotr Tarcholik – skrzypce

Magdalena Betleja – skrzypce

Aleksandra Czajor – skrzypce

Tomasz Kulisiewicz – skrzypce

Julia Pawlust – skrzypce

Monika Młynarczyk – skrzypce

 

PROGRAM KONCERTU

A. Corelli – Christamas Concerto (Na Boże Narodzenie) Op.6 nr 8

A. Vivaldi – Koncert na dwoje skrzypiec, smyczki i b.c.,  c-moll, RV 509

A. Vivaldi – Sinfonia nr 1, C-dur  RV 117

A. Vivaldi – Koncert na czworo skrzypiec, smyczki i b.c.,  h – moll, RV 580

J. Ch. Bach – Motet bożonarodzeniowy „Merk auf, mein Herz und sieh dorthin” (Posłuchaj moje serce i spójrz tam) BWV Anh 163

 

      

dodano: 2009-09-29 XXVI Przemyska Jesień Muzyczna 11 - 25 października 2009

Przemyska Jesień Muzyczna to najważniejsza impreza muzyczna w Przemyślu. Swoją pierwszą edycję miała w 1984 roku. Organizatorem było – i pozostaje do dzisiaj - Towarzystwo Muzyczne, jedno z najstarszych (istniejące od 1862 r.) tego typu stowarzyszeń w Polsce. Obecna aktywność Towarzystwa Muzycznego to: lekcje muzyki dla wszystkich osób zainteresowanych muzyką, organizacja i udostępnianie swojej siedziby na koncerty uczniów i pedagogów miejscowej szkoły muzycznej, zapraszanie na koncerty wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, organizacja Przemyskiej Jesieni MuzycznejWiosennych Kursów Mistrzowskich. W ramach Towarzystwa działa Przemyska Orkiestra Kameralna, Kwartet Smyczkowy i Przemyski Chór Kameralny, które współpracując z wybitnymi artystami dają regularne koncerty w mieście i regionie.

 Przemyska Jesień Muzyczna to festiwal różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok. Jego różnorodność kształtują zarówno wielkie formy muzyki wokalnej i wokalno – instrumentalnej, opery, jak i muzyka kameralna, recitale mistrzowskie, a także muzyka etniczna, filmowa oraz jazz.

Wdzięczna pamięć melomanów przywołuje spektakle operowe Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego z Bydgoszczy, koncerty zespołów: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Ars Nova, Altri Stromenti, Filharmonii z Rzeszowa; Baletu Dworskiego Cracovia Danza; chórów: Polskie Słowiki, Cantus, Camerata Silesia, Trembita ze Lwowa, Zespołu Muzyki Cerkiewnej; kwartetów smyczkowych: Śląskiego, Camerata, Amar Conde, czy solistów - flecistów: J.Kotnowskiej,  K.Moszyńskiego; oboisty A.Krupy; klarnecisty A.Tesarczyka;  perkusisty R.Haby; gitarzystów: M.Nagy, K.Pełecha; pianistów: W.Kocyana, K.Jabłońskiego, J.Domańskiej, A.Pikula, K.Kennera, Ch.Long, T.Takahashi; skrzypków :K.A.Kulki, P.Pławnera, J.Mądroszkiewicz, M.Szlezera, S.Tomasika, P.Tarcholika, R.Otani;  wiolonczelistów: T.Strahla, Z.Łapińskiego; śpiewaków: E.Towarnickiej, A.Hiolskiego, J.Laszczkowskiego, A.Zdunikowskiego, R.Gierlacha, I.Kuszplera, A.Szkurchana itd. itd.

Festiwal stwarza przemyskim melomanom niezwykłą i rzadką, niestety, możliwość kontaktu ze sztuką wykonawczą artystów pochodzących z Przemyśla. Występują na nim ci sławni i renomowani, jak: A.Wodnicki, E.Wolanin, R.Kabara, W.Śmietana, czy nieco młodsi: T.Ślusarczyk, K.Baran, i całkiem młodzi: A.Krawiec, M.Suszycki, M.Dziad, D.Prajzner.

Przemyska Jesień Muzyczna to również festiwal, z którym „zwiedza się” najpiękniejsze i najbardziej odpowiednie dla muzyki miejsca i wnętrza: przemyskie świątynie, Zamek w Krasiczynie, Zamek Kazimierzowski, sale: Muzeum Narodowego, Towarzystwa Muzycznego, „lustrzana” w Zespole Szkół Muzycznych, Centrum Kulturalnego. 

W czasie 25-letniej historii Przemyskiej Jesieni Muzycznej melomani mieli okazję wysłuchać około 200 koncertów. Teraz gorąco zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program festiwalu:

11 października, niedziela, godz.19.00

Bazylika Archikatedralna

LAUDAMUS TE

KONCERT INAUGURACYJNY

Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II

IWONA HOSSA - sopran

STANISŁAW DZIEWIOR - trąbka

PIOTR TARCHOLIK - skrzypce, dyrygent

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Wstęp wolny

 

13 października, wtorek, godz. 19.00

Towarzystwo Muzyczne, Rynek 5

TERRA INCOGNITA

KONCERT MUZYKI DAWNEJ

ZBIGNIEW PILCH - skrzypce barokowe

Bilety 15 zł

 

17 października, sobota, godz. 19.00

Towarzystwo Muzyczne, Rynek 5

TANIEC NA DWORZE W WERSALU

Balet Dworski CRACOVIA DANZA

Zespół Instrumentów Dawnych INTRADA

Bilety 25 zł

 

18 października, niedziela, godz.19.30

Centrum Kulturalne, ul. Konarskiego 9

WIELOKULTUROWY SMAK

MAX KLEZMER BAND

Bilety 25 zł

 

20 października, wtorek, godz. 19.00

Towarzystwo Muzyczne, Rynek 5

BARWA I STYL

KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE

MAREK MLECZKO - obój

ROMAN WIDASZEK - klarnet

PAWEŁ SOLECKI - fagot

Bilety 15 zł

 

22 października, czwartek, godz. 19.00

Towarzystwo Muzyczne, Rynek 5

SCENA MŁODYCH

Kwartet smyczkowy  CON FISTO

Duet skrzypcowy TANDEMOS

Bilety 15 zł

 

25 października, niedziela, godz.16.30

Centrum Kulturalne, ul. Konarskiego 9

LA PASSIONE

KONCERT FINAŁOWY

KATARZYNA DUDA - skrzypce

PIOTR TARCHOLIK - skrzypce, dyrygent

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Bilety 15 zł

 


 

Bilety i karnety do nabycia na godzinę przed koncertami oraz w biurze Towarzystwa Muzycznego, Rynek 5.
Rezerwacja telefoniczna 609124810

Karnety 80 zł.
Karnety ulgowe 40 zł.

 

Organizatorzy:

Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu

Przemyska Orkiestra Kameralna

Centrum Kulturalne w Przemyślu

 

 

 

Partnerzy:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Parafia XX Salezjanów w Przemyślu

Arboretum Bolestraszyce

Hotel Gromada Przemyśl

PGE Zamojska Korporacja Energetyczna

Wytwórnia Fajek i Cygarniczek Ryszard Kulpiński

Cukiernia Fiore

Sklep TRAMP Teresa i Wojciech Pieprzny

PLASMET Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o.

Przemyska Gospodarka Komunalna Sp. z o. o.

Polskie Radio Rzeszów

Życie Podkarpackie

TVP Rzeszów

 

dodano: 2009-09-03 XXVI Przemyska Jesień Muzyczna
  • Przemyska Jesień Muzyczna

11 października, koncertem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej rozpocznie się festiwal Przemyska Jesień Muzyczna.

W ramach festiwalu odbędzie się 7 koncertów o zróżnicowanym programie.

Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu zaprosiliśmy artystów takich jak Iwona Hossa – czołowa polska sopranistka, wybitnego skrzypka barokowego Zbigniewa Pilcha, zespół MAX KLEZMER BAND oraz wielu innych profesjonalnych artystów.

dodano: 2009-11-02 Pejzaże Wokalne
  • Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Z dniem 1 października 2009 Towarzystwo Muzyczne rozpoczęło realizację cyklu koncertów edukacyjnych w ramach projektu "Pejzaże Wokalne", który na wniosek członków Przemyskiego Chóru Kameralnego i Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego zyskał akceptację i dofinansowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt zakłada wykonanie 16 koncertów wokalno-instrumentalnych adresowanych do młodzieży i dzieci gmin powiatu przemyskiego: Stubna, Radymna, Birczy oraz Gminy Wiejskiej Przemyśl. Projekt "Pejazaże Wokalne" ma na celu przybliżenie młodzieży twórczości kompozytorów muzyki klasycznej na przestrzeni wieków, zachęcenie do udziału w koncertach organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu oraz uzupełnienie edukacji szkolnej. W ramach cyklu koncertów edukacyjnych przewidziane są atrakcje dla uczestników-konkursy i quizy, podczas których uczestnicy będą mogli zdobyć nagrody w postaci płyt CD z muzyką klasyczną. Po każdym z koncertów uczestnicy-słuchacze będą mogli uzyskać informacje na temat ewentualnej możliwości podjęcia nauki w szkole muzycznej oraz będą mogli poddać się badaniu indywidualnych predyspozycji do kształcenia muzycznego. Wykonawcami koncertów będą:

Przemyski Chór Kameralny pod dyrekcją Andrzeja Gurana

oraz

Przemyski Kwartet  Smyczkowy

Magdalena Betleja-skrzypce I

Małgorzata Kopańska-skrzypce II

Renata Witkowska-altówka

Magdalena Jarosz-wiolonczela  

dodano: 2009-08-19 Festiwal Musica sacra

Już od dziesięciu lat festiwal Musica sacra Paderborn co dwa lata skupia uwagę niemieckich melomanów.

Przez trzy tygodnie delektować się można uduchowioną muzyką z najróżniejszych kręgów kulturowych w wykonaniu lokalnych, krajowych i międzynarodowych muzyków wielkiego formatu.

Fascynujący program festiwalu rozbrzmiewa pod dachami kościołów, kaplic i sal koncertowych tej wielowiekowej siedziby biskupów, gdzie dźwięki świata islamu rozbrzmiewają obok muzyki klezmerskiej, kantata obok opery kościelnej, muzyka organowa obok oratoryjnej a muzyka soul obok symfonii.

Hilliard Ensemble i chór Arnolda Schönberga z Wiednia to tylko dwa światowej sławy zespoły, które od lat już zaszczycają festiwal swoim udziałem.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 18 września do 7 października, a jej mottem jest hasło "Pod jednym niebem".

Wśród wykonawców tegorocznej edycji festiwalu wystąpi Przemyska Orkiestra Kameralna.

 

Oficjalna strona festiwalu: http://www.musicasacra-paderborn.de/

dodano: 2009-06-26 Festiwal Zespołów Kameralnych

28 czerwca rozpoczyna się w Warszawie Festiwal Zespołów Kameralnych. W każdą niedzielę wakacji odbędą się dwa koncerty: Koncerty pod Lipą - na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią w Łazienkach Królewskich oraz Koncerty Królewskie - w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Wśród wykonawców tegorocznej edycji pojawią się znakomite polskie i zagraniczne orkiestry kameralne. Stali wykonawcy Festiwalu - Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz Warszawscy Soliści Concerto Avenna - a ponadto: zespół kameralistów Filharmonii Ostravskiej Camerata Janáček (Czechy), European Saxophone Ensemble (Anglia, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Węgry, Włochy), Przemyska Orkiestra Kameralna, Nowa Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Tarnowska Orkiestra Kameralna.

Plenerowy charakter koncertów umożliwia obcowanie z muzyką szerokiej rzeszy melomanów i spacerowiczów tłumnie odwiedzających ogrody Łazienek Królewskich i Wilanowa w okresie letnim.

Organizatorem Koncertów pod Lipą i Koncertów Królewskich jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. www.mckis.waw.pl
Więcej informacji - kalendarium koncertów.

dodano: 2009-05-21 koncerty w Arboretum

Arboretum w Bolestraszycach

Przemyski Kwartet Smyczkowy

serdecznie zapraszają

na cykl koncertów

Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego


Arboretum Bolestraszyce

24 maja 2009r. godz. 15.00

21 czerwca 2009r. godz. 15.00

18 lipca 2009r. godz 15.00


Strona internetowa Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach


strona główna