Przemyski Chór Kameralny

  • Przemyski Chór Kameralny

Upowszechniając kulturę muzyczną w Przemyślu i regionie koncertuje w ramach imprez okolicznościowych, prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W swoim repertuarze posiada utwory z różnych epok, zarówno o tematyce świeckiej jak i sakralnej. Współpracuje z artystami krajowymi i zagranicznymi.

Historia i działalność

W czasie, gdy w drugiej połowie XIX wieku zostało powołane do życia Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, w jego ramach działalność artystyczną rozpoczął również chór. O dużej popularności chóralnego śpiewania w tamtym okresie może zaświadczyć fakt, iż w latach międzywojennych ubiegłego stulecia zespół działający przy Towarzystwie Muzycznym liczył blisko 250-osób. Aktywność chóralną na wiele lat przerwał wybuch II wojny światowej. Pierwsza reaktywacja zespołu nastąpiła w latach siedemdziesiątych, jednak, z powodu braku środków i błędnych decyzji władz administracyjnych, lokal wynajmowany przez Towarzystwo Muzyczne popadł w ruinę, a chór po raz kolejny zawiesił działalność.

Kiedy na początku XXI wieku w pejzaż miasta wpisały się dwa działające przy Towarzystwie Muzycznym zespoły instrumentalne: Przemyski Kwartet Smyczkowy (2000 r.) oraz Przemyska Orkiestra Kameralna (2002 r.), zrodziła się idea ponownego reaktywowania chóru. Wśród pomysłodawców znaleźli się m. in. Bernadetta i Andrzej Bednarscy oraz Wojciech Majchrowicz. Trudu tworzenia nowego zespołu podjął się Andrzej Guran, który od początku pełnił także rolę jego kierownika artystycznego oraz dyrygenta. Za umowną datę powstania chóru pod nazwą Przemyski Chór Kameralny przyjmuje się jesień 2006 r. (występ z okazji inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu).

Pierwszy oficjalny skład Przemyskiego Chóru Kameralnego stanowili:

  • - soprany: Bernadetta Bednarska, Luiza Czaja, Gracja Kaczor, Beata Leśniak, Agnieszka Mitręga, Anna Szłapak, Monika Szpak;
  • - alty: Anna Hop, Magdalena Krzywda, Anna Lasko, Joanna Majchrowicz, Agata Radochońska, Anna Szopa;
  • - tenory: Jerzy Lewosiuk, Wojciech Majchrowicz, Rafał Żeglecki;
  • - basy: Andrzej Bednarski, Bartosz Krzywda, Waldemar Leśniak, Marek Sabramowicz, Wiesław Semków.

 

Sukces związany z wykonaniem w 2007 roku utworu L. Bernsteina „Chichester Psalm” w ramach XXIV Przemyskiej Jesieni Muzycznej spowodował, że Przemyski Chór Kameralny zaistniał na muzycznej mapie nie tylko Przemyśla, ale i regionu. Ugruntowaniem tej pozycji było niewątpliwie wykonanie w ramach kolejnej Przemyskiej Jesieni Muzycznej w 2008 roku romansów hiszpańskich „Romencero Gitano” Castelnovo Tedesco z udziałem gitarzysty Leszka Suszyckiego.

Wraz z upływem czasu repertuar chóru poszerzał się o nowe opracowania, zarówno w wykonaniu a-capella, jak i z towarzyszeniem instrumentalnym Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. W 2009 r. po kilkumiesięcznych przygotowaniach, lokalnej publiczności zostały zaprezentowane dwa wokalno-instrumentalne dzieła wybitnych kompozytorów XVIII wieku: motet Johanna Christiana Bacha „Merk auf mein Herz” oraz oratorium Josepha Haydna „Die sieben letzten Worte Jesu Christi am Kreus”.

W okresie 2009-2010, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pejzaże Wokalne” (projekt na wniosek Towarzystwa Muzycznego zyskał akceptację i dofinansowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich), chór przeprowadził 16 audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży szkół powiatu przemyskiego. Na przełomie 2010/2011 roku została nawiązana współpraca artystyczna z chórem The Maidstone Singers z Wielkiej Brytanii. W kwietniu 2011 r. w Archikatedrze Przemyskiej połączone chóry z udziałem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jeffreya Vaughana Martina wykonały „Stabat Mater” Karla Jenkinsa.

W kolejnych latach Przemyski Chór Kameralny sukcesywnie poszerzał swój dorobek artystyczny występując m. in. w ramach corocznych edycji Przemyskiej Jesieni Muzycznej. Dużym uznaniem publiczności cieszyły się zwłaszcza koncerty „W Starym Kinie” (2013 r.) oraz „W rytmie tanga” (2014 r.). Polskie przeboje muzyki filmowej z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, a także żywiołowe tanga zostały zaśpiewane na przemian z solistami: Katarzyną Guran (sopran) i Andrzejem Lichosytem (baryton liryczny). Z kolei w 2015 r. w Archikatedrze Przemyskiej wielbiciele muzyki klasycznej mogli wysłuchać majestatycznego „Stworzenia Świata” Josepha Haydna w wykonaniu orkiestry i chóru ZPSM w Przemyślu, solistów, a także Przemyskiego Chóru Kameralnego.

Stałym punktem działalności chóru, lubianym i cenionym przez mieszkańców Przemyśla, są coroczne koncerty kolęd organizowane w okresie bożonarodzeniowym.

W okresie swojej działalności Przemyski Chór Kameralny był wielokrotnie zapraszany do udziału w imprezach okolicznościowych inicjowanych przez władze miejskie oraz organizacje pozarządowe. Do tych najbardziej istotnych należy zaliczyć: w 2014 r. przygotowanie oprawy muzycznej mszy odprawionej w Archikatedrze z okazji 100-lecia walk o twierdzę Przemyśl, w 2015 r. występ na przemyskim Rynku w ramach obchodów 25–lecia powstania odrodzonych samorządów, w 2016 r. udział w koncercie charytatywnym pod nazwą „Przemyskie Pola Nadziei” zorganizowanym na Zamku Kazimierzowskim na rzecz utworzenia nowego miejskiego hospicjum.

Przemyski Chór Kameralny w swoim dorobku posiada również występy zagraniczne. Koncertował na Ukrainie (Lwów) oraz na Węgrzech (Budapeszt, Eger). Niezaprzeczalnym dowodem uznania wartości artystycznej zespołu było zaproponowanie przez Prezydenta Miasta reprezentowania Przemyśla w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywały się w Egerze w marcu 2014 r. Szczególnej rangi wydarzeniu dodawał fakt, iż brali w nim udział Prezydenci obu państw. Obok niezapomnianych koncertów (zaprezentowany został repertuar o charakterze patriotycznym oraz poetyckim) wyjazd do Egeru dodatkowo zaowocował odnowieniem współpracy z lokalnym chórem Cantus Agriensis.

W 2016 r. Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu uroczyście obchodził 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zespół uświetnił swój jubileusz organizując cztery koncerty o różnej tematyce, zapraszając do udziału również inne chóry działające na Podkarpaciu oraz solistów. Odbyły się:

 

W I połowie 2017 r. Przemyski Chór Kameralny został zaproszony do udziału w uroczystościach 150. rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy obchodzonych w regionie przemyskim pod nazwą „Przywrócić pamięci”. 14 maja na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie wybrzmiał koncert „Te Deum” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, solistki Opery Krakowskiej Iwony Sochy oraz połączonych chórów: Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat”, Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Przemyskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Na repertuar składały się m. in. arie modlitewne (tytułowe „Te Deum”, „Laudate Dominum”, „Panis Angelicus”) oraz „Va, Pensiero” z opery Nabucco G. Verdiego.

Dwa miesiące później Przemyski Chór Kameralny znalazł się w gronie wykonawców wieczornego widowiska słowno-muzycznego, które kończyło przemyskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W sercu miasta, na Schodach Rycerskich, zespół wykonał m.in. poruszającą „Litanię Wołyńską” skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego.

Osiągnięcia artystyczne

Od 2013 roku Przemyski Chór Kameralny pod Dyrekcją Andrzeja Gurana regularnie bierze udział w regionalnych przesłuchaniach zespołów chóralnych, odnosząc swoje drobne sukcesy. Do chwili obecnej zespół został laureatem następujących nagród:

  • w Podkarpackim Przeglądzie Chórów „Pieśni Pasyjne” w Radymnie – w 2013 r. I nagrody, w 2015 r. II nagrody, w 2016 r. I nagrody, w 2017 r. I nagrody;
  • w Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne” w Lubaczowie – w 2013 r. II nagrody, w 2014 r. II nagrody, w 2015 r. I nagrody;
  • w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – w 2015 r. Złotego Dyplomu.

Szczególnym dokonaniem było zajęcie III miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”, który odbył się w Tarnowie we wrześniu 2014 r.

 

Aktualny skład Przemyskiego Chóru Kameralnego (stan na 31.12.2016 r.):

Dyrygent: Andrzej Guran

Soprany: Bernadetta Bednarska, Luiza Czaja, Magdalena Kotyla, Małgorzata Kulik, Beata Leśniak, Anna Lewosiuk, Izabela Sajewicz, Alicja Skrabalak, Elżbieta Teuchman;

Alty: Ewa Butrym, Elżbieta Mańczak, Dominika Osypanko, Ewa Pachucy, Katarzyna Rogalska, Edyta Szemlet, Anna Szopa;

Tenory: Dariusz Kulik, Jerzy Lewosiuk, Kazimierz Łysy, Wojciech Majchrowicz, Wojciech Mańczak, Janusz Misiak;1

Basy: Andrzej Bednarski, Andrzej Jasiński, Waldemar Leśniak, Ireneusz Rybienik.

Byli członkowie Przemyskiego Chóru Kameralnego:

głosy żeńskie: Agata Dygut, Darina Dżumyga, Anna Hop, Gracja Kaczor, Monika Kuźmiek, Magdalena Krzywda, Anna Lasko, Elżbieta Lewkut, Joanna Majchrowicz, Ewa Majgier, Paulina Majcher, Agnieszka Mitręga, Katarzyna Nodżak-Osieczko, Monika Nowak, Krystyna Raba-Opacka, Agata Radochońska, Maria Rudawska-Pętlak, Anna Szłapak, Monika Szpak, Dorota Walciszewska, Anna Wawro, Renata Widyńska;

głosy męskie: Adam Duniewicz, Leszek Jaron, Paweł Kasjan, Tomasz Kierepka, Bartosz Krzywda, Andrzej Masłowski, Łukasz Rysz, Marek Sabramowicz, Wiesław Semków, Jacek Wawro, Paweł Walciszewski, Krzysztof Wasilewski, Sławomir Wilk, Rafał Żeglecki, Leszek Żółty.

Z Przemyskim Chórem Kameralnym gościnnie występowali:

soliści: Katarzyna Guran, Andrzej Lichosyt, Olga Popowicz
oraz
instrumentaliści: Janusz Butrym (fortepian), Piotr Haba (instrumenty perkusyjne), Anna Hop (fortepian), Łukasz Magdziak (organy), Daniel Prajzner (organy), Leszek Suszycki (gitara), Sławomir Wilk (akordeon).

Dedykowane dla Przemyskiego Chóru Kameralnego utwory opracowali:

Janusz Butrym, Andrzej Guran, Dominik Lasota.

powiązane wiadomości






strona główna