dodano: 2009-09-29 XXVI Przemyska Jesień Muzyczna 11 - 25 października 2009

Przemyska Jesień Muzyczna to najważniejsza impreza muzyczna w Przemyślu. Swoją pierwszą edycję miała w 1984 roku. Organizatorem było – i pozostaje do dzisiaj - Towarzystwo Muzyczne, jedno z najstarszych (istniejące od 1862 r.) tego typu stowarzyszeń w Polsce. Obecna aktywność Towarzystwa Muzycznego to: lekcje muzyki dla wszystkich osób zainteresowanych muzyką, organizacja i udostępnianie swojej siedziby na koncerty uczniów i pedagogów miejscowej szkoły muzycznej, zapraszanie na koncerty wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, organizacja Przemyskiej Jesieni MuzycznejWiosennych Kursów Mistrzowskich. W ramach Towarzystwa działa Przemyska Orkiestra Kameralna, Kwartet Smyczkowy i Przemyski Chór Kameralny, które współpracując z wybitnymi artystami dają regularne koncerty w mieście i regionie.

Przemyska Jesień Muzyczna to festiwal różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok. Jego różnorodność kształtują zarówno wielkie formy muzyki wokalnej i wokalno – instrumentalnej, opery, jak i muzyka kameralna, recitale mistrzowskie, a także muzyka etniczna, filmowa oraz jazz.

Wdzięczna pamięć melomanów przywołuje spektakle operowe Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego z Bydgoszczy, koncerty zespołów: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Ars Nova, Altri Stromenti, Filharmonii z Rzeszowa; Baletu Dworskiego Cracovia Danza; chórów: Polskie Słowiki, Cantus, Camerata Silesia, Trembita ze Lwowa, Zespołu Muzyki Cerkiewnej; kwartetów smyczkowych: Śląskiego, Camerata, Amar Conde, czy solistów - flecistów: J.Kotnowskiej,  K.Moszyńskiego; oboisty A.Krupy; klarnecisty A.Tesarczyka;  perkusisty R.Haby; gitarzystów: M.Nagy, K.Pełecha; pianistów: W.Kocyana, K.Jabłońskiego, J.Domańskiej, A.Pikula, K.Kennera, Ch.Long, T.Takahashi; skrzypków :K.A.Kulki, P.Pławnera, J.Mądroszkiewicz, M.Szlezera, S.Tomasika, P.Tarcholika, R.Otani;  wiolonczelistów: T.Strahla, Z.Łapińskiego; śpiewaków: E.Towarnickiej, A.Hiolskiego, J.Laszczkowskiego, A.Zdunikowskiego, R.Gierlacha, I.Kuszplera, A.Szkurchana itd. itd.

Festiwal stwarza przemyskim melomanom niezwykłą i rzadką, niestety, możliwość kontaktu ze sztuką wykonawczą artystów pochodzących z Przemyśla. Występują na nim ci sławni i renomowani, jak: A.Wodnicki, E.Wolanin, R.Kabara, W.Śmietana, czy nieco młodsi: T.Ślusarczyk, K.Baran, i całkiem młodzi: A.Krawiec, M.Suszycki, M.Dziad, D.Prajzner.

Przemyska Jesień Muzyczna to również festiwal, z którym „zwiedza się” najpiękniejsze i najbardziej odpowiednie dla muzyki miejsca i wnętrza: przemyskie świątynie, Zamek w Krasiczynie, Zamek Kazimierzowski, sale: Muzeum Narodowego, Towarzystwa Muzycznego, „lustrzana” w Zespole Szkół Muzycznych, Centrum Kulturalnego.

W czasie 25-letniej historii Przemyskiej Jesieni Muzycznej melomani mieli okazję wysłuchać około 200 koncertów. Teraz gorąco zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu.

Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program festiwalu:

PIOTR TARCHOLIK - skrzypce, dyrygent

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Bilety 15 zł

Bilety i karnety do nabycia na godzinę przed koncertami oraz w biurze Towarzystwa Muzycznego, Rynek 5.
Rezerwacja telefoniczna 609124810

Karnety 80 zł.
Karnety ulgowe 40 zł.

Organizatorzy:

Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu

Przemyska Orkiestra Kameralna

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Partnerzy:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Parafia XX Salezjanów w Przemyślu

Arboretum Bolestraszyce

Hotel Gromada Przemyśl

PGE Zamojska Korporacja Energetyczna

Wytwórnia Fajek i Cygarniczek Ryszard Kulpiński

Cukiernia Fiore

Sklep TRAMP Teresa i Wojciech Pieprzny

PLASMET Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o.

Przemyska Gospodarka Komunalna Sp. z o. o.

Polskie Radio Rzeszów

Życie Podkarpackie