POLSKIE SONATY SKRZYPCOWE

Katarzyna Duda - skrzypce
Hanna Holeksa - fortepian

 

w programie:
Franciszek Brzeziński
Sonata na skrzypce i fortepian op. 6
I.Allegro moderato
II.Largo
III.Vivace


Henryk Melcer – Szczawiński
Sonata na skrzypce i fortepian
I.Allegretto
II.Scherzo. Presto con brio
III.Andante cantabile
IV.Allegro giojoso

 

Sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu
13 lutego 2022 (niedziela) godz. 16:00
wstęp wolny

 

Koncert realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Katarzyna Duda – artystka wszechstronna o niezwykle wyrazistej muzycznej osobowości, solistka i kameralistka.
Gry na skrzypcach uczyła się pod kierunkiem prof. Magdaleny Rezler – Niesiołowskiej, studiowała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii, oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pracując pod opieką znakomitego skrzypka, prof. Jana Staniendy.
Artystka jest zdobywczynią czołowych nagród na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, wśród których warto wymienić nagrodę oraz nagrodę specjalną "Prix Mozart" za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta uzyskane na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi w Sion (Szwajcaria), a także laury otrzymane na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Była stypendystką m. in. Interlochen Academy of Arts w USA.
Krytycy muzyczni zgodnie określają ją jako artystkę wielkiego formatu, podkreślając wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością. „Fenomenalna Katarzyna Duda” pisał o niej Ruch Muzyczny po prawykonaniu Koncertu skrzypcowego Agaty Zubel, mającym miejsce w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach – skrzypaczce towarzyszyła Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Newsweek określił ją jako „jedną z największych gwiazd wśród polskich skrzypków” a recenzent w Hi-Fi i Muzyka uznał, iż „wszelkie porównania do legend skrzypiec będą jak najbardziej na miejscu”.
Koncertowała w prestiżowych salach, m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Rossiniego w Padwie, Konserwatorium w Moskwie, NOSPR w Katowicach, Kawai Omotesando Hall w Tokio, Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.
Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Na zamówienie artystki oraz Śląskiego Towarzystwa Muzycznego powstały trzy koncerty skrzypcowe skomponowane przez znakomitych twórców - Agatę Zubel, Macieja Zielińskiego oraz Tomasza Opałkę. Wszystkie te dzieła dedykowane są Katarzynie Dudzie oraz Orkiestrze Muzyki Nowej i jej szefowi artystycznemu - Szymonowi Bywalcowi.
Katarzyna Duda była nominowana do nagrody "Paszport Polityki”, a także do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii „Klasyczny Instrumentalista Roku”.

 

Hanna Holeksa naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zakopanem pod kierunkiem Elżbiety Wierzbickiej. W kolejnych latach kontynuowała edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, oraz kameralistyki prof. Reginy Strokosz – Michalak.
W latach 2004 – 2007 studiowała w Hochschule der Kunste Bern pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 1992 roku otrzymała II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu, w 1995 – I nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu. W 1996 roku została laureatką jednej z równorzędnych nagród Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w latach 1995 – 1998 była laureatką czołowych lokat czterech rokrocznych edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie. Podczas I edycji Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (1997 r.) wraz z fagocistą Dawidem Smykowskim otrzymała II nagrodę i nagrodę
specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. W 1999 roku zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Yamaha w Gdańsku, w tym samym roku została laureatką V nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. W roku 2003 otrzymała I nagrodę na międzynarodowym konkursie instrumentalnym Odd-Fellows Musikpreis w Bernie (2003 r., I nagroda), a rok później wygrała RAHN Musikpreis w Zurichu. Pokłosiem tego ostatniego był debiut artystki w Tonhalle w Zurichu, gdzie wykonała Koncert Fortepianowy Es – dur L. van Beethovena.
Jako pianistka-kameralistka współpracuje ze skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami, kontrabasistami, flecistami, klarnecistami i wokalistami. Jest laureatką wyróżnień i nagród dla pianistów – akompaniatorów na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach instrumentalnych. Była „pianistą konkursowym” na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej w specjalności waltornia (2008), flet (2009), skrzypce (2010), Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. J.Rakowskiego w Poznaniu (2013), Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie (2013, 2018), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi (2015, 2019), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego w Toruniu (2016). W 2016 roku była oficjalnym pianistą na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego w Poznaniu.
Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka. Jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności.
Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę kameralistyki.


strona główna