dodano: 2011-10-11 XXVIII Przemyska Jesień Muzyczna

XXVIII Przemyska Jesień Muzyczna

8 - 23 października 2011r.

 

Przemyska Jesień Muzyczna to od wielu lat najważniejsza impreza muzyczna w Przemyślu. Od pierwszej edycji w 1984 r. organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne, jedno z najstarszych (istniejące od 1862 r.) tego typu stowarzyszeń w Polsce. Obecna aktywność Towarzystwa Muzycznego to: lekcje muzyki dla wszystkich osób zainteresowanych muzyką, organizacja koncertów uczniów i pedagogów miejscowej szkoły muzycznej, zapraszanie na koncerty wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, organizacja Przemyskiej Jesieni MuzycznejWiosennych Kursów Mistrzowskich. W ramach Towarzystwa działa Przemyska Orkiestra Kameralna, Kwartet Smyczkowy i Przemyski Chór Kameralny, które współpracując z wybitnymi artystami dają regularne koncerty w mieście i regionie.

 Przemyska Jesień Muzyczna to festiwal różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok. Jego różnorodność kształtują zarówno wielkie formy muzyki wokalnej i wokalno – instrumentalnej, opery, jak i muzyka kameralna, recitale mistrzowskie, a także muzyka etniczna, filmowa oraz jazz.

Tegoroczna 28 edycja Festiwalu odsłoni różnorodność związków słowa (pisanego i mówionego) z muzyką. Będzie próbą ukazania, że muzyka i literatura, choć autonomiczne i niezależne, operujące odmiennymi środkami, oddziaływujące na różne sfery naszej wrażliwości tak naprawdę są bardzo blisko siebie; tak blisko, że wzajemnie się inspirują, wpływają na siebie a niejednokrotnie nie mogą istnieć bez siebie. Choć naturalne ograniczenie semantyczności w muzyce i ubóstwo możliwości brzmieniowych w literaturze są trudne do przezwyciężenia, to warto sprawdzić, podczas bezpośredniego spotkania, skąd się wzięły i na czym polegają muzyczność poezji i poetyckość muzyki.

Wydarzenia najwyższej rangi, jakimi będą koncert inauguracyjny i koncert finałowy, spajają mocną klamrą całą Przemyską Jesień Muzyczną. Na początek spotkanie gigantów sztuki dźwięków i sztuki słowa, największych mistrzów swoich dziedzin: Ewy Pobłockiej, w najlepszym z możliwych programów (Chopin, Liszt), i Jana Nowickiego! Na zakończenie spotkanie podobnej rangi: prawdziwy czarodziej skrzypiec w cudownym repertuarze (Pory roku Vivaldiego) Piotr Pławner i Olgierd Łukaszewicz! Między tymi filarami bardzo atrakcyjne „wypełnienia”: słowo zespolone z muzyką w dwóch koncertach z udziałem chórów, dwa wieczory z literaturą inspirującą bądź współgrającą z barwną muzyką kameralną oraz z jednej strony świadome budzenie wrażliwości na walor słowa i dźwięku u najmłodszych a z drugiej strony prezentacja wspaniałych efektów obudzonej już wrażliwości u młodych artystów.

Na tych wydarzeniach nie można nie być! Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych.

 

Sprzedaż biletów i karnetów:

Sklep Muzyczny MUSICLAND (ul. Serbańska 13)
Centrum Kulturalne w Przemyślu (ul. Konarskiego 9)
Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu (Rynek 5) oraz na godzinę przed koncertami.
Rezerwacja internetowa: towarzystwomuzyczne [na] post.pl

 
Ceny:

bilet normalny - 15zł
bilet ulgowy - 5zł
bilet na Poranek dla Dzieci (16 października) - 5zł
karnet normalny - 50zł
karnet ulgowy - 20zł

 

Zrealizowano ze środków:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Urząd Miejski w Przemyślu

 


strona główna
«« powrót do "Przemyski Chór Kameralny"
«« powrót do "Przemyska Jesień Muzyczna"