W starym kinie

W ramach 30. Przemyskiej Jesieni Muzycznej w dniu 8 listopada 2013 roku w sali koncertowej Zamku Kazimierzwskiego w Przemyślu odbył się ciekawy koncert utrzymany w duchu starego kina. „W starym kinie” – taki był zresztą tytuł tej imprezy.

Wykonawcy zaprezentowali oryginalnie zainscenizowane widowisko. W scenerii sali kabaretowej zabrzmiało wiele znanych, dawnych przebojów: Całuję twoją dłoń madame, Miłość ci wszystko wybaczy, Zimny drań, Co nam zostało z tych lat, Ada to nie wypada, Tango Milonga i wiele innych. Repertuar oparto na tym, który dominował w warszawskich kabaretach Qui Pro Quo i Morskie Oko w okresie lat trzydziestych ubiegłego wieku. Szlagiery kompozytorów takich jak Jerzy Boczkowski, Henryk Wars, Zygmunt Wiehler czy Jerzy Petersburski, na bazie tekstów Juliana Tuwima, Konrada Toma czy Mariana Hemara zostały wykonane przez dwoje solistów: Katarzynę Guran (sopran) i Anrzeja Lichosyta (baryton liryczny), absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Przemyski Chór Kameralny pod przewodnictwem Andrzeja Gurana, pedagoga tutejszej Szkoły Muzycznej, biorącego ponadto czynny udział w życiu muzycznym Przemyśla. Uwagę należy także zwrócić na szczególną rolę pianisty – Andrzeja Bednarskiego – akompaniującemu tak solistom, jak i chórowi. Brzmienie fortepianu, prezentujące znane przeboje we własnej aranżacji wykonawcy, stwarzało ów szczególny nastrój, jaki przed laty towarzyszył filmom w starym kinie. Cały spektakl przeplatała prezetacja multimedialna opatrzona komentarzem Krystyny Raby – Opackiej.

Twórcom owego przedstawienia udało się wywołać i utrzymać nastój wspomnień i nostalgii za czasami, które, niestety, pamiętają już jedynie nieliczni z nas.

 

Ewa Majgier


strona główna
«« powrót do "30. Przemyska Jesień Muzyczna"
«« powrót do "Przemyski Chór Kameralny"