Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Egerze

Chór Towarzystwa Muzycznego w Egerze.

Jak co roku, w marcu, organizowane są Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W tym roku gospodarzem tych wydarzeń był Eger. W okresie 15-23 marca br. odbyło się tam wiele wystaw, pokazów filmowych, występów zespołów taneczno- muzycznych.
Przemyśl,  jako miasto partnerskie Egeru w znaczący sposób włączył się w organizację tego wydarzenia. Dzięki uprzejmości pracowników Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu nasz chór  też wziął w nich udział.
 W sobotę, 23 marca uczestniczyliśmy w porannej polsko-węgierskiej mszy świętej z udziałem prezydentów Polski i Węgier. Po mszy wykonaliśmy koncert pieśni religijnych i patriotycznych. Siedzący w pierwszym rzędzie Prezydent Bronisław Komorowski razem z nami śpiewał „Warszawskie Dzieci”.
Drugi koncert odbył się popołudniu w zabytkowych wnętrzach kaplicy Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wystąpił również chór z Egeru Cantus Agriensis,  znany nam już ze swoich występów w poprzednich latach w Przemyślu. Nasz chór zaprezentował a cappella przekrojowy repertuar od renesansu po współczesność. Natomiast chór węgierski przedstawił muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną i solową. Największy aplauz słuchaczy wywołało wspólne wykonanie Gaude Mater Polonia, mszy Mielczewskiego a szczególnie Esti dal - narodowej pieśni Węgrów. Połączone chóry liczyły  65 osób. Urok tego miejsca, wspaniała akustyka i atmosfera sprawiły, że długo będziemy pamiętać ten występ.
Był to niezapomniany pobyt w mieście pełnym zabytków, ze swoistym klimatem minionej epoki. Czuliśmy się tam wyśmienicie, tym bardziej, że gospodarze otoczyli nas ciepłą i serdeczną atmosferą.
Podróż powrotna upłynęła nam  w przemiłym towarzystwie członków Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl, którzy dali zaimprowizowany koncert piosenek w autokarze.
W wyśmienitych humorach powróciliśmy do Przemyśla z mocnym postanowieniem, że wrócimy jeszcze nie raz do tego urokliwego miasta!

Wojciech Mańczak

 

 

Wspólny koncert chóru Cantus Agriensis i Przemyskiego Chóru Kameralnego , który odbył się 22marca 2014r, w kaplicy Liceum w Egerze
 
Kocert chóru Cantus Agriensis pod drygenturą Petera Paula Gergely
 
Kocert chóru Cantus Agriensis pod drygenturą Petera Paula Gergely
 
Koncert Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu
 
Koncert Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu
 
Wspólny koncert chóru Cantus Agriensis i Przemyskiego Chóru Kameralnego


strona główna