Festiwal Adwentowy w Budapeszcie

W sobotę, 30 listopada b.r., Przemyski Chór Kameralny uczestniczył w Festiwalu Adwentowym, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w IV dzielnicy Budapesztu. Nasz udział był możliwy dzięki współpracy jaką Centrum Kulturalne w Przemyślu nawiązało z organizatorem Festiwalu – Samorządem Mniejszości Polskiej w Budapeszcie. Zaprezentowany przez nas repertuar był ściśle adwentowy i zawierał utwory skomponowane przez G.G. Gorczyckiego, J. Handla, G.P. Palestrinę, H. Góreckiego oraz A. Brucknera. Wyjazd do stolicy Węgier i udział w Festiwalu „wyśpiewaliśmy” w VII Podkarpackim Przeglądzie Chórów „Pieśni Pasyjne” w Radymnie (marzec 2013).

W dniu następnym uczestniczyliśmy w liturgii Mszy św. w Kościele Polskim pw. Św. Wojciecha przygotowując oprawę muzyczną. Po nabożeństwie wykonaliśmy dla zgromadzonej Polonii koncert pieśni patriotycznych. Słuchacze byli wyraźnie wzruszeni, a uroczysty nastrój udzielił się także nam, chórzystom. Po koncercie, dzięki gościnności Pani Elżbiety Molnare–Cieślewicz Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech, zostaliśmy podjęci obiadem w Domu Polskim. Posiłek okazał się także dobrą okazją do zacieśnienia znajomości z członkami Chóru św. Kingi i wymiany doświadczeń. A wieczorem, dzięki uprzejmości Pani Joanny Priszler Przewodniczącej Polskiego Samorządu Narodowościowego w Ujpeszcie, mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć w przepięknym budynku budapeszteńskiej operetki dzieło Imre Kalmana „Księżniczka czardasza”.

W tzw. międzyczasie niestrudzona Pani Asia oprowadzała nas po mieście i opowiadała o jego kulturze, zabytkach, budowlach, pomnikach. Wspaniała lekcja historii. Dziękujemy Pani Asiu, a do Budapesztu może jeszcze wrócimy……

Skład chóru stanowili:

Dyrygent:

Andrzej Guran

Katarzyna Rogalska

«« powrót do "Przemyski Chór Kameralny"