-
dodano: 2013-08-20
Przemyska Orkiestra Kameralna w Paderborn
-
Przemyska Orkiestra Kameralna gościła w Paderborn. Wystąpiła tam z okazji dni patrona miasta, św. Liboriusza, czyli święta Libori. Nasi muzycy spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem.
Święto Libori w Paderborn przyciąga rokrocznie około miliona gości i jest drugim co do wielkości świętem miejskim w Niemczech. W tym roku było ono ponadto okazją do świętowania 20-lecia partnerstwa Przemyśla i Paderborn. Przemyska Orkiestra Kameralna zagrała plenerowy koncert na Franz-Stock-Platz 2, a potem wystąpiła podczas koncertu wieńczącego Libori, w Sali Lustrzanej Schloß Neuhaus. – Repertuar obu koncertów różnił się od siebie doborem utworów. Pierwszy z koncertów, plenerowy, zatytułowany Night of the Proms mit dem Kammerorchester Przemysl utrzymany był w lżejszej stylistyce, dopasowanej do miejsca koncertu i publiczności, która – jak często podczas koncertów plenerowych – zawitała na koncert po części z przypadku. Zagraliśmy m.in. Divertimento Mozarta, serenady Czajkowskiego i Karłowicza, Tańce rumuńskie Bartoka i muzykę z filmu Zapach Kobiety. Na koncert w zamku Neuhaus wybraliśmy już bardziej wymagający choć także atrakcyjny repertuar. Przedstawiliśmy wspaniałą muzykę polskich (Spisak, Karłowicz) i niemieckich kompozytorów (Telemann, Mendelssohn-Bartholdy). Jako solistka zaprezentowała się m.in. utalentowana studentka, skrzypaczka, absolwentka przemyskiej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, Gabriela Opacka – opowiada Magdalena Betleja, prezes Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.
Zapowiadał ich sam burmistrz
Sierpniowy wyjazd do Paderborn nie był pierwszą wizytą Przemyskiej Orkiestry Kameralnej w niemieckim mieście partnerskim. Pierwsze występy miały miejsce w 2005 roku. W 2009 roku orkiestra została zaproszona do wykonania wspólnych koncertów z tamtejszym chórem, w ramach festiwalu muzyki religijnej Musica Sacra. Tegoroczne koncerty były już trzecią przygodą naszych muzyków z Paderborn. – Przyjęcie, z jakim spotkały się nasze koncerty, przerosło wszelkie oczekiwania. Podczas koncertu plenerowego na Franz-Stock-Platz orkiestrę zapowiedział sam burmistrz Paderborn Heinz Paus. Dla licznie zgromadzonej publiczności zabrakło miejsc na przygotowanych krzesełkach, dlatego większość usadowiła się na przylegających do placu schodach, żywiołowo reagując na prezentowaną przez nas muzykę i nakłaniając Przemyską Orkiestrę Kameralną do dwóch bisów. Po koncercie burmistrz Paus jeszcze raz podziękował za wspaniałą ucztę duchową. Podczas drugiego koncertu Sala Lustrzana zamku Neuhaus była również wypełniona po brzegi, a w pierwszym rzędzie siedział ponownie burmistrz Paus z towarzyszącymi mu gośćmi honorowymi. Po zakończeniu zaplanowanego repertuaru, publiczność gromkimi brawami domagała się kolejnych utworów, doprowadzając do trzech bisów – relacjonuje Magdalena Betleja.
Projekt Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne z udziałem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej w Paderborn dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Organizatorami tego projektu były: Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu i Urząd Miejski w Przemyślu.
hl
Projekt dofinansowany został ze środków FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJOrganizatorem projektu POLSKO-NIEMIECKIE INSPIRACJE MUZYCZNE jest Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu we współpracy z Kulturamt Paderborn i Urzędem Miasta Przemyśla.Koordynator projektu - Magdalena Betleja
strona główna
«« powrót do "Przemyska Orkiestra Kameralna w Paderborn"
«« przewiń na początek strony