dodano: 2007-03-11 Wirtuoz z koncertem w Przemyślu



11 marca w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbył się koncert najwybitniejszego polskiego wirtuoza skrzypiec młodego pokolenia Piotra Pławnera, który wystąpił z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej.

Grę Piotra Pławnera charakteryzuje absolutna wirtuozeria i brak widocznych oznak jakichkolwiek problemów wykonawczych. Jego gra przywołuje w pamięci przekazy biografów Wieniawskiego i Paganiniego, opisujących ich nadludzkie możliwości techniczne. Na próżno by doszukiwać się w grze Pławnera słabych stron. Jest nienaganna pod względem technicznym i stylistycznym. Nie ma chyba utworu skrzypcowego, którego wykonanie stanowiłoby dla tego skrzypka jakiś problem. Wszystko wykonuje lekko i z ogromnym zapasem formy.

Program koncertu złożony byt z kompozycji J.S. Bacha i H. Wieniawskiego. Zwłaszcza druga jego część, poświęcona kompozycjom najwybitniejszego w historii polskiego skrzypka-kompozytora, dała możliwość bliższego zapoznania się z klasą wirtuozerii Pławnera. Polonez A-dur op. 21, Legenda g-moll op. 17 i Scherzo-tarantella op-16 to utwory znane z genialnych wykonań i zarazem będące bezwzględnym probierzem jakości wykonawcy. Piotr Pławner nie dość, że pokonał wszelkie trudności bez najmniejszych problemów, to jeszcze naznaczył dzieło własnym piętnem genialnej, a co za tym idzie ponadczasowej muzykalności.

Atmosfera chwili udzieliła się także członkom orkiestry, która data jeden z najbardziej udanych, koncertów w tym sezonie.
Pozostaje życzyć przemyskim kameralistom utrzymania zwyżkowej tendencji.

Adam Erd


Strona internetowa Piotra Pławnera: www.piotrplawner.pl
Więcej zdjęć: Przemysl24.pl


strona główna